Wystawa rzeźby Katarzyny Bułki Matłacz

Katarzyna Bułka Matłacz ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w 1991 roku. Studiowała u profesorów: G.Zemły, S. Kulona, J. Kucza, P. Gawrona, J. Pastwy i T. Łodziany.  

W 1996 roku otrzymała Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie oraz Francuskiego Stowarzyszenia Art’PAIR International.

Credo artystki: „Staram się aby moje rzeźby miały strukturę kontemplacyjną, sprzyjającą medytacji i głębszemu spojrzeniu w głąb siebie. W swoich pracach pragnę otworzyć przestrzeń dla doznań duchowych i drzwi do teatru wyobraźni, którego scena jest jak kosmos- nieskończona.” 

Rzeźbiarka w swojej pracy korzysta z techniki traconego wosku - metody odlewniczej znanej już w starożytności. Ten sposób wykonywania artystycznych odlewów z brązu wymaga wyjątkowej cierpliwości i ogromnej precyzji. Po wielu latach eksperymentów opracowała również autorską technikę stapiania szkła w piecu wysokotemperaturowym.

Wykorzystując obie te techniki, tworzy unikatowe rzeźby w brązie i szkle, bogate w metafory i magiczne sploty. Każda z jej rzeźb jest nasycona ukrytymi znaczeniami, tajemnicami i podtekstami.

Rzeźby Katarzyny Bułki Matłacz przeznaczone są dla wrażliwych odbiorców, którzy pragną kontemplować metafizyczny świat wyobraźni. Każda rzeźba jest dziełem niepowtarzalnym i oryginalnym, jedynym w swoim rodzaju, wykonanym z niezwykłą starannością i szacunkiem dla odbiorcy.  

Artystka nawiązuje wyjątkową relację z publicznością. Jej rzeźby są doskonale przyjmowane na rynku sztuki w Polsce i na świecie, ciesząc się uznaniem zarówno wśród nowych nabywców jak i stałych kolekcjonerów.

Prace rzeźbiarki znajdują się w kolekcjach znanych osobistości świata kultury i polityki. Jej twórczość została wyróżniona licznymi nagrodami, w tym:

GRAND PRIX i Złoty Medal na Salon d'Automne Coubron w Paryżu za rzeźbę "Sen o Wenecji” (listopad - 2013 r.)

Druga Nagroda oraz Nagroda Publiczności na Salonie Wielkopolskim za rzeźbę ,,Carmen”- 2012 r.

Udział w Finałowej Wystawie Pokonkursowej Summer Exhibition 2016 w Castle Gallery w Birmingham, zorganizowanej przez INSIGHT Building Creative Talent.

Wyróżnienie w III Edycji Konkursu Sztuki „NanoArt”, za rzeźbę „Nanocząsteczka” (Galerie Roi Dore - Paryż sierpień - 2017 r.)

Rzeźby Katarzyny Bułki Matłacz znajdują się w prywatnych kolekcjach i galeriach na całym świecie, m.in. w Austrii, Francji, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Polsce. Artystka tworzy także prace na zamówienie wielu firm i jest autorką kilkudziesięciu prestiżowych statuetek i nagród m. in.:

HALL of FAME- najważniejsza europejska nagroda dla najwybitniejszych brydżystów, wręczana przez European Bridge League w Lozannie.

GAZELE BIZNESU- nagroda gospodarcza dziennika Puls Biznesu.

PORTFEL WPROST- nagroda gospodarcza tygodnika WPROST,

MĘSKA RZECZ- nagroda wręczana przez stację telewizyjną TVN Turbo.

ZWYKŁY BOHATER- nagroda wręczana przez stację telewizyjną TVN

CHEMICZNE MARZENIE- nagroda opiniowana przez laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Richarda Schrock’a i wręczana przez Polską Akademię Nauk.