Dom No 7 jest wyjątkowym miejscem na artystycznej mapie Podkowy Leśnej, ze względu na to, że przez pół wieku tworzyli tu i wystawiali swoje prace znakomici artyści - Leszek Nowosielski i Hanna Modrzewska-Nowosielska, jedni z najbardziej cenionych twórców ceramiki artystycznej okresu powojennego. Dorobek artystyczny zaskakuje różnorodnością twórczości artystów: porcelana, malarstwo na płótnie, ceramika, wspaniałe rysunki, malarstwo abstrakcyjne. Rozważania nad twórczością Nowosielskich nie są możliwe bez odwołania się do wspólnego dzieła ich życia, jakim był stworzony przez nich dom i ogród sztuki, przy ulicy Helenowskiej 7. Urządzili go w Podkowie, która sama w sobie była dziełem dwudziestolecia międzywojennego i swoją atmosferą sprzyjała pracy intelektualnej i twórczej. Niewielki domek Nowosielscy urządzali w latach 50 ubiegłego stulecia, w którym mieszkali i pracowali ponad 50 lat, a stworzoną przez siebie przestrzeń naznaczyli charakterem swojej twórczości. W domu zainstalowali piec ceramiczny i zorganizowali warsztat przystosowany do specyfiki ich pracy, a ogród otoczyli murowanym ogrodzeniem, które stało się panelem wystawienniczym do eksponowania prac. Dom był mieszkaniem, pracownią i galerią. Te trzy funkcje przenikały się wzajemnie, tworząc wyjątkowe miejsce twórczej egzystencji. Przez dekady tworzyli oryginalny ogród, uformowany wielopoziomowo, który dzięki przemyślnie i malarsko zaplanowanej roślinności oraz wprowadzonym elementom wodnym stał się miejscem niezwykłym. I taki, pieczołowicie odtworzony, w dużej mierze pozostał do dziś. Tu organizowali wystawy, podejmowali gości ze świata sztuki i nauki, stworzyli otwarte miejsce inspirujących się wzajemnie ludzi.
Leszek Nowosielski i Hanna Modrzewska – Nowosielska wystawiali swoją sztukę stworzoną w Podkowie w wielu prestiżowych miejscach na świecie, jak Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, czy Muzeum w Faenzy, a stworzone przez nich dzieła ceramiczne znajdują się w zbiorach muzeów m.in. Muzeum Narodowym w Warszawie, w Gdańsku i Wrocławiu, a jedno z najważniejszych ich dzieł “Hiroszima” w Centrum Pamięci Hiroszimy w Japonii.
Po śmierci Leszka Nowosielskiego, a potem matki - Hanny Modrzewskiej Nowosielskiej w 2008 roku, córka Elżbieta na stałe mieszkająca poza Polską, wprowadziła po raz kolejny na arenę światową sztukę tych dwojga artystów. Panele ceramiczne Leszka i figurki ceramiczne Hanny poprzez swoją absolutną unikalność wzbudzają ogromne zainteresowanie podczas wystaw we Włoszech w Faenzy, Rzymie, Trieście i Mediolanie.
W domu - Galerii Nowosielskich, podczas Festiwalu Otwarte Ogrody od czasu do czasu były organizowane wystawy artystów, dla przypomnienia ich wielkiego dorobku, a także inne wydarzenia kulturalne. Niemniej, chcąc utrzymać ducha artystycznego, niezamieszkały dom wymagał na stałe obecności gospodarza. Dlatego w 2016 roku Galeria Nowosielskich została kupiona przez mieszkańców Podkowy, zafascynowanych twórczością artystów - Katarzynę i Artura Tusińskich, którzy swoją aktywność skoncentrowali na przywróceniu świetności dawnej Galerii.
Dom No 7 w założeniu miał stać się miejscem wymiany myśli twórczej, inspiracją oraz przestrzenią dla spotkań artystycznych, wydarzeń kulturalnych i społecznych.
W budynku został przeprowadzony remont kapitalny, gdzie przywrócono dawne założenia architektoniczne, które miały na celu całkowite otwarcie się na ogród oraz z wielką pieczołowitością i starannością wyczyszczono zachowane dekoracyjne detale ceramiczne wraz z pozostałymi elementami wyposażenia. Ogromną wagę przyłożono do odtworzenia ogrodu zgodnie z duchem artystycznym i założeniami projektowymi artystów.
Godziny otwarcia
Galeria jest otwarta podczas wystaw w określonych dniach i godzinach, podanych przy informacji o wydarzeniach.
Spotkania indywidualne ustalane są telefonicznie.
©